Miasto Gdynia, Legenda Morska Gdyni oraz Agencja Rozwoju Gdyni zapraszają serdecznie 17. grudnia 2020 roku na cykliczny Mini Przegląd Filmów Morskich w Gdyni. 

Niewiele jest miast w Europie, a nawet na świecie, których losy były  tak blisko powiązane z morzem, morską tradycją oraz tożsamością morską całego narodu jak Gdynia.

Cykliczny Przegląd Filmów Morskich prezentuje autorski wybór obrazów, nagrań filmowych, fotografii, relacji, najczęściej nieznanych i niepokazywanych wcześniej szerszej publiczności, a które stanowią wyjątkowy, autentyczny zapis współczesnej, morskiej epopei Gdyni. W tym roku celebrujemy wspólnie z Uniwersytetem Morskim w Gdyni 100-lecie gdyńskiego szkolnictwa morskiego. Większość prezentowanych obrazów powstało w okresie aktywnej działalności Akademii Morskiej w Gdyni, której znakomitymi edukatorami i mentorami byli m.in. Karol Olgierd Borchardt, Kazimierz Jurkiewicz, Wiktor Gorządek

W tradycji rejsów morskich tej znakomitej uczelni, już od wielu lat są odbywające się szkoleniowe i regatowe wyprawy morskie, transoceaniczne pod żaglami (obecnie na "Darze Młodzieży", wcześniej na "Darze Pomorza"); badawcze na biegun północny specjalną jednostką Horyzont  II. Większości tych wypraw załodze towarzyszy operator filmowy lub większa ekipa twórców, dokumentująca przebieg wyprawy. Z wielu godzin zarejestrowanego materiału, powstaje film 20-30 min., opowiadający o wybranych wątkach, bohaterach rejsu oraz najciekawszych zdarzeniach. Ostatnią propozycją Przeglądu jest "Człowiek Delfin" obraz zrealizowany w koprodukcji międzynarodowej w 2017 r., prezentowany i nagradzany na najważniejszych festiwalach kina dokumentalnego, w tym w Polsce na Millenium Docs Against Gravity, którego bohaterem jest Jacques Mayol - jeden z największych nurków w historii, wielokrotny rekordzista świata w nurkowaniu głębinowym.

Serdecznie zapraszamy w imieniu miasta Gdyni do wzięcia udziału w 9. edycji (on-line) Mini Przeglądu Filmów Morskich. Wszystkie pokazy są bezpłatne oraz będą dostępne na otwartej platformie internetowej od godziny otwarcia festiwalu do końca następnego dnia.

Link do wydarzenia online:

https://www.facebook.com/events/1108978236203720

Program Festiwalu:

16:00-16:15 - OTWARCIE 9. Mini PRZEGLĄDU  Filmów Morskich

 • Aleksander Gosk (on-line) z Gdyńskiego Centrum Filmowego w Gdyni

16:15-17:00 / KAPITAN WŁASNEJ DUSZY /47'/Polska/ Gdynia /2011/

 • Sylwetka kapitana Karola Olgierda Borchardta wybitnego człowieka morza, wychowawcy pokoleń marynarzy i rybaków, pisarza – kronikarza pionierskich lat Polski morskiej.
 • PROJEKCJA ON-LINE: com/legendamorskagdyni

17:02-17:10 zapowiedź "STREFY POLARNEJ" oraz dwóch filmów (LIVE)

17:10-17:37 / STREFA POLARNA /21'/Polska/Gdynia/Akademia Morska/2006

 • Krzysztof Kalukin/Michał Dąbrowski, reportaż zrealizowany podczas rejsu statku badawczo-szkoleniowego AMG „Horyzont II” do Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie.

17:40-18:21 / REJS NIEPODLEGŁOŚCI /51'/Polska/Gdynia/Uniwersytet Morski w Gdyni

 • Piotr Lewandowski/Aleksander Gosk, czas 51 minut, Uniwersytet Morski 2019; relacja z  rejsu „Daru Młodzieży” dookoła świata w latach 2018-2019 z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 • pokoleń marynarzy i rybaków, pisarza – kronikarza pionierskich lat Polski morskiej.
 • obie PROJEKCJE ON-LINE: com/legendamorskagdyni

18:30-19:00 STO LAT W SŁUŻBIE POLSKIEGO MORZA – real. Aleksander Gosk, czas 29 minut, Uniwersytet Morski/TVP Gdańsk, 2020;

 • Opowieść o stuleciu polskiego szkolnictwa morskiego – od Szkoły Morskiej w Tczewie do Uniwersytetu Morskiego.
 • PROJEKCJA ON-LINE: com/legendamorskagdyni

19:00-19:10 /MORSKA FANFARA /2010/10 min./ real. Krzysztof Kalukin, Akademia Morska, 2010;

 • Etiuda filmowa oparta na skomponowanej przez Jerzego Maksymiuka Fanfarze Morskiej
 • PROJEKCJA ON-LINE: com/legendamorskagdyni

20:00 / CZŁOWIEK DELFIN/ 2017 /1h 19 min./

 • POKAZ ON-LINE (PORTAL VIMEO)
 • Link film będzie dostępny do 18.09 na stronie com/legendamorskagdyni